AR&GE

Üniversite-Sanayi İş Birliği 

IHI DALGAKIRAN Ar-Ge kullanıcılarına ürünlerindeki üstün kaliteyi sağlamak adına, üniversite-sanayi iş birliği projesi kapsamında alanında uzman öğretim görevlileri ile iş birliktelikleri yürütmektedir. Ar-Ge ekibimiz bu iş birliktelikleri çerçevesinde akademik yetkinliklerini geliştirerek ürünlerimizin verimliliklerini arttıracak tasarımlar geliştirmektedir. 

Kocaeli Üniversitesi’nin alanında uzman öğretim kadrosu ile yürütülen iş birlikteliği projesi ile, Türkiye’de üretilen yerli ve milli en büyük turbo kompresör olan “TRX” modelinin soğutma verimliliğini arttırma çalışmaları sürdürülmektedir. Ürünlerimizin katma değerini arttırmak adına, şirket ve departman olarak Ar-Ge projelerine önem vermekteyiz. 

Test Merkezi 

Yüksek teknoloji ile donatılmış test merkezi sayesinde kompresör testleri, ortamın kullanıcı koşullarına göre şartlandırılması ile gerçekleştirilmektedir. Bu sayede kompresör performansı en üst düzeyde simüle edilebilmektedir. Testler sırasında sıcaklık, basınç, debi gibi birçok parametre yüksek hassasiyetlerle ölçülmektedir

Test merkezinin, orta gerilimde 4 Megawatt (MW) ve alçak gerilimde ise 900 kilowatt’a (kW) kadar çıkabilen kapasitesinin yanı sıra, 400- 10000 Volt(V) gerilimlerde faaliyet gösterebilmektedir. Test merkezinde, ürünleri yerlileştirme ve millileştirme çalışmaları kapsamında yerli olarak üretilen kompresör filtre, soğutma sistemleri, filtreleme sistemleri gibi birçok alt bileşenlerinin test ve ürün geliştirme faaliyetleri sürdürülmektedir.  

   IHI DALGAKIRAN Ar-Ge olarak tüm testlerimizi ve analizlerimizi katma değeri yüksek ürünler geliştirmeyi ön planda tutarak büyük bir özveri ile gerçekleştiriyoruz. 

Eğitim 

Yıl içerisinde düzenlenen eğitimler ile Ar-Ge ekibimizin kişisel gelişimlerini mesleki anlamda geliştirirken, aynı zamanda yapılan işin kalitesini arttırmayı hedefliyoruz. Böylece ekibimizin gelişime açık yönlerini keşfetmelerine olanak tanıyoruzIHI DALGAKIRAN Ar-Ge departmanı olarak, mühendislerimizin akademik gelişimlerine destek ve önem vermekteyiz. Konularında duayen Japon süpervizörlerimizin verdiği eğitimler personelimizin kişisel gelişimine katkı sağlamaktadır. Eğitim çeşitliliğini yurt içi ve yurt dışı eğitimleri ve üniversiteler ile yapmış olduğumuz iş birliktelikleri ile arttırmaktayız. 

Planladığımız tüm eğitim faaliyetlerinin temelinde yatan ana düşünce ise; yaptığımız işe katkı sağlamayı hedeflerken, aynı zamanda yaptığı işten mutluluk duyan ailemiz dediğimiz personellerimiz ve müşterilerimiz ile yolumuza yıllarca devam etmektir.

TEKNOLOJİMİZ

Japon ve Türk mühendislerin titizlik ve uyum içinde bir araya gelmesiyle oluşan teknolojimiz sayesinde çözümlerimiz; kullanıcılarına kolay bakım olanakları, stabil ve uzun ömür sağlayan tasarımları ile öne çıkmaktadır. Çözümlerimizde yalın ve güvenilir tasarımların yanı sıra kompakt paket dizaynı da tercih sebebidir. Özel tasarım kanatçıkları ile hava akışını kontrol eden emiş kılavuz vanası sayesinde hava emişi sırasında oluşan basınç kayıpları azalır, genel verimlilik ciddi ölçüde artar. Gelişmiş rulman teknolojimiz sayesinde yüksek hızlarda dönen dişlilerimizdeki titreşim ve mekanik kayıplar minimalize edilip, verimlilik arttırılmaktadır. CFD teknolojisi ile tasarlanan titanyum rotorlarımız kullanıcılara üst düzey verimliliklerinin yanı sıra geniş operasyon aralıkları sunmaktadır. Eşanjörlerimizin özel tasarıma sahip kanatçıkları da kompresörlerimizin genel verimliliğini arttıran yegâne unsurlardan biridir. Kompresörlerimiz, kullandığımız hava ve yağ keçelerimiz sayesinde basınçlandırdığı havaya yağ karıştırmama özelliği ile “Oil Free” olarak çalışmaktadır. Kompresörlerimiz, kullanılan kontrol vanaları sayesinde olası enerji kesintilerine ve voltaj düşümlerine karşın kendisinin ve kullanıcı tesisinin güvenliğini önemsemektedir. Aynı zamanda kullanıcısını bu tip olası durumlara karşı uyaran ve yönlendiren gelişmiş kontrol paneli, kompresörün kullanımını kolaylaştırırken güvenirliliğini arttırmaktadır. 

Üstün teknolojisi ve satış sonrası hizmetleri ile IHI DALGAKIRAN Turbo kompresörler işletmeniz için “Yapabileceğiniz En İyi Seçiminizdir”. 

Eşanjörler

Kompresörlerde soğutma sistemini oluşturan eşanjörler (ısı değiştiricileri), basınçlı hava oluşturulurken soğutma yapılmasını sağlayan ve yapılan soğutma sayesinde enerji tüketiminin azalmasına katkıda bulunan yapılardır. IHI DALGAKIRAN Turbo kompresörlerinde ara kademe ve son kademe eşanjörler kullanılmaktadır. Ayrıca, müşterilerimizin basınçlı hava ihtiyaçları doğrultusunda son kademe eşanjör kullanımı değişiklik gösterebilmekte ve müşterilerimize özel optimal tasarımlar yapılabilmektedir. IHI DALGAKIRAN Turbo kompresör eşanjörleri Japon ve Türk teknolojisinin harmanlanmasıyla yerli olarak IHI DALGAKIRAN tesisleri bünyesinde üretilmektedir. Eşanjörlerde, IHI tasarımlı kalıp sistemi ile üretilen, maksimum seviyede ısı transferi sağlayan bakır finler(kanatçıklar) ve bakır boru demetleri kullanılmaktadır. Eşanjörler korozyona dirençli yapıları sayesinde uzun ömürlü olduklarından, yıllar boyunca sürecek basınçlı hava üretimine katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda kompakt tasarıma sahip olan eşanjörler, hızlı ve kolay bakım yapılmasını sağladığından bakım sürelerini ve maliyetlerini minimuma indirmektedir. 

Patentler ve Tesciller

IHI DALGAKIRAN Ar-Ge merkezi olarak yerlileştirme ve millileştirme çalışmalarımız kapsamında, patent ve tasarım tescil çalışmalarımıza önem vermekteyiz. Bu kapsamda, tamamen yerli tasarım ve üretim olan filtre kutularımızın tasarım tescilleri için Türk Patent ve Marka Kurumu tescil sürecimiz ve kompresörlerimizde oluşan kondensin uzaklaştırılması üzerine patent çalışmalarımız devam etmektedir.